بررسی مهم ترین تفاوت طراحی سایت و طراحی ui

تفاوت طراحی سایت و طراحی ui

تا به امروز افراد زیادی از ما سوال پرسیده اند که به صورت دقیق مهم ترین تفاوت طراحی سایت و طراحی ui چیست؟ البته که میان روند های طی شده برای طراحی سایت و طراحی رابط کاربری یک سری تفاوت های اساسی و مهم وجود دارد. این دو مورد، دو شاخه کاری مجزا و مستقل از یکدیگر به حساب می آیند که از جهاتی با هم ارتباط دارند. به خاطر داشته باشید که طراحی سایت و طراحی ui یکی نیستند. آشنایی با اصلی ترین و مهم ترین تفاوت طراحی سایت و طراحی ui به شما اجازه می دهد تا به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی نسبت به فعالیت در این زمینه ها اقدام نمایید. امروز ما قصد داریم تا در مورد مهم ترین تفاوت طراحی سایت و طراحی ui با شما صحبت کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه شوید.

تفاوت طراحی سایت و طراحی ui

بیایید تا کارمان را با بررسی دقیق تفاوت طراحی سایت و طراحی ui شروع کنیم. به صورت کلی، طراحی وب فعالیت پیچیده و پر اهمیتی به حساب می آید که می تواند کسب و کار های مختلف را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهد. زمانی که ما یک وب سایت ایجاد می کنیم و متون و تصاویر مختلف را در آن قرار می دهیم، روند طراحی وب را طی کرده ایم. طراحی وب از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. هر کدام از این قسمت ها بر روی روند مربوط به ایجاد وب سایت به نحوی خاص تاثیر گذار هستند. زمانی مفهوم طراحی ui مورد استفاده قرار می گیرد که طراحان و گرافیست نسبت به آماده سازی طرح اولیه وب سایت خود اقدام نمایند.

ایجاد یک ui روند پیچیده و پر دردسری به حساب می آید. افراد برای طراحی رابط کاربری همواره باید از ابزار هایی استفاده کنند که به کاربران اجازه می دهند تا به بهترین شکل ممکن با یک وب سایت تعامل داشته باشند. پس طراحی رابط کاربری به روندی گفته می شود که در طی آن افراد ظاهر و پوسته یک وب سایت را آماده می کنند. طراحی رابط کاربری، ترکیبی از Ui و Ux می باشد. به خاطر داشته باشید که همه این موارد اهمیت زیادی داشته و می توانند روند طراحی را تحت تاثیر خود قرار دهند. شاید در نگاه اول یک برنامه نویس حرفه ای بتواند نسبت به طراحی ui هم اقدام کند ولی در طولانی مدت، این افراد با مشکلات مختلفی مواجه می شوند.

مقابل طراحی ui، طراحی سایت قرار گرفته است. روند طراحی سایت روندی نسبتا سر راست به حساب می آید. افراد و برنامه نویس های حرفه ای، از زبان های برنامه نویسی محبوب و پر کاربردی همچون جاوا اسکریپت استفاده می کنند تا یک طراحی رابط کاربری را به دنیای وب معرفی نمایند. طراحی ui فقط مربوط به ایجاد ظاهر پوسته است. ولی طراحی سایت می تواند این تصاویر ایجاد شده را به صورت مستقیم به دنیای وب وارد کند. به خاطر داشته باشید که اهمیت هیچکدام از این دو شاخه کاری بیشتر از دیگری نمی باشد. چرا که این دو مبحث طراحی مکمل یکدیگر بوده و همواره در حال تحت تاثیر قرار دادن یکدیگر هستند.

تفاوت طراحی سایت و طراحی ui

بررسی روند طراحی سایت

حال که با تفاوت طراحی سایت و طراحی ui به صورت کلی آشنا شدیم، بیایید تا هر کدام از این فرآیند ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. طراحی سایت، به روندی گفته می شود که در طی آن برنامه نویسان زبان های برنامه نویسی مختلفی را مورد استفاده قرار می دهند. روند طراحی سایت دو قسمت مجزا دارد: طراحی فرانت اند یا پوسته سایت و طراحی بک اند یا منطقی سایت. به خاطر داشته باشید که برنامه نویسان معمولا با همکاری یکدیگر نسبت به طراحی یک سایت کامل اقدام می نمایند.

زمانی که حرف از طراحی سایت زده می شود، خیلی از افراد به یاد ایجاد قالب برای سایت میافتند. این تفکر نسبتا اشتباه بوده و برنامه نویسانی که در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنند فقط ظاهر آن را ایجاد نمی کنند. همانطور که گفته شد، یکی از مهم ترین انواع تفاوت طراحی سایت و طراحی ui مربوط به روند هر کدام از این پروسه ها می باشد. با طی کردن روند طراحی سایت، افراد طراحی های آماده و ui های ایجاد شده توسط گرافیست های متخصص را به واقعیت تبدیل می نمایند.

ویژگی های کلیدی طراحی وب سایت

بررسی ویژگی های کلیدی طراحی وب هم می تواند به شما کمک کند تا تفاوت طراحی سایت و طراحی ui را خیلی راحت تر درک کنید. در زمان های قدیم، وقتی که وب خیلی پیشرفت نکرده بود، افراد به تنهایی می توانستند صفحات یک وب سایت را ایجاد و نسبت به راه اندازی یک سایت کامل اقدام نمایند. ولی با پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف وب و تکنولوژی ایجاد شد دیگر طراحی وب کلمه کاملی نبود.

طراحی وب سایت به هوش منطقی زیادی نیاز دارد. افراد باید بتوانند به صورت منطقی و بهینه نسبت به طراحی و ساخت کد و صفحات مختلف اقدام نمایند. به خاطر داشته باشید که ایجاد یک وب سایت شغلی نسبتا پیچیده بوده و به مهارت و تخصص زیادی نیاز دارد. روند طراحی سایت می تواند بر روی سایر مباحث مدیریتی هم تاثیر گذار باشد. به خاطر داشته باشید که هرچه رابط کاربری یک وب سایت بی نقص و زیبا باشد، در صورتی که برنامه نویسی و اجرای آن درست نباشد، مجموعه بازدهی مطلوبی را دریافت نمی کند. کارشناسان فعال در این زمینه همواره باید بر اساس جدید ترین و به روز ترین تکنیک های برنامه نویسی و بهینه سازی سایت نسبت به ایجاد کد اقدام نمایند.  از جمله مهم ترین مواردی که روند طراحی سایت را تحت تاثیر خود قرار می دهند می توان به بهینه بودن سایت، کامنت گذاری بر روی کد ها، تمیز نوشتن کد ها و بهبود سطح امنیت اشاره کرد.

تفاوت طراحی سایت و طراحی ui

بررسی روند طراحی رابط کاربری

دیگر مسئله ای که برای تفاوت طراحی سایت و طراحی ui شما باید آن را مد نظر خود قرار دهید مربوط به چیستی طراحی رابط کاربری یا ui می باشد. در طی روند طراحی رابط کاربری، افراد با استفاده از یک سری ابزار های خاص همچون فیگما نسبت به ایجاد پوسته اقدام می نمایند. این پوسته ها به کد تبدیل نشده و پویا هم نیستند. در عوض، ویژگی های مثبت زیادی را در خود جای داده و می توانند برای ایجاد یک وب سایت کامل مورد استفاده قرار گیرند.

خیلی از افراد معتقد هستند که طراحی رابط کاربری یا ui، با طراحی گرافیک فرقی ندارد. این تفکر به صورت کامل اشتباه است. میان طراحی رابط کاربری و طراحی گرافیک یک سری تفاوت های خاص وجود دارد. هر کدام از این تفاوت ها روند طراحی وب سایت به صورت کامل را به نحوی خاص تحت تاثیر خود قرار می دهند. طراحان رابط کاربری از المان های گرافیکی و طرح های گرافیکی مختلف استفاده می کنند تا ظاهر و پوسته اولیه یک وب سایت را ایجاد نمایند. پس از ایجاد پوسته اولیه وب سایت، آنها می توانند نسبت به ساخت پروژه نهایی اقدام کنند.

ویژگی های کلیدی طراحی روابط کاربری

روند طراحی رابط کاربری از یک سری فرآیند های خاص تشکیل شده است. البته که تفاوت طراحی سایت و طراحی ui، ویژگی های این روش طراحی را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. آشنایی با اصول گرافیک، داشتن تفکر خلاقانه و استفاده از ابزار های بروز همراه با داشتن دانش محدود کد نویسی برای طراحان روابط کاربری یک مسئله مهم به حساب می آید. برای طراحی رابط کاربری، کارشناسان باید خود را جای کاربران قرار دهند. آنها باید صفحاتی را طراحی کنند که بی نقص بوده و باعث می شوند تا یک مجموعه به بیشترین بازدهی ممکن دسترسی پیدا نمایند.

زمانی که یک کاربر برای اولین بار وارد وب سایت می شود، رابط کاربری یا Ui مهم ترین چیزی است که با آن روبرو می شود. زمانی که طراحی ui به درستی صورت نگرفته باشد، احتمال اینکه کاربر برای بار دوم وارد وب سایت شما نشود افزایش پیدا می کند. در ضمن، اگر طراحی Ui به درستی صورت نگیرد، هر چقدر هم برنامه نویسان وب سایت بهینه و با کیفیتی را ایجاد کنند، باز هم مجموعه به بازدهی مطلوب دسترسی پیدا نمی کند. پس طراحی سایت و طراحی ui از جهات مختلفی به یکدیگر متصل بوده و جدا کردن این دو شاخه از کار می تواند یک اشتباه بزرگ برای شرکت ها به حساب بیاید. از جمله مهم ترین اصولی که می توانند روند طراحی رابط کاربری را تحت تاثیر خود قرار دهند می توان به زیبا بودن طرح، ساده بودن طرح، سر راست بودن طرح و برجسته کردن قسمت های مختلف اشاره کرد.

تفاوت طراحی سایت و طراحی ui

کلام آخر

در این مقاله ما سعی کردیم تا شما را به صورت کلی با مهم ترین انواع تفاوت طراحی سایت و طراحی ui آشنا کنیم. به خاطر داشته باشید که دنبال کردن روند طراحی وب سایت یا طراحی رابط کاربری کار راحتی نیست. اگر شما هم به دنبال بهترین مجموعه فعال برای سفارش طراحی رابط کاربری ui هستید، می توانید خدمات مجموعه تمیتو را مورد استفاده قرار دهید. تمیتو سابقه ای درخشان در زمینه طراحی رابط کاربری یا ارائه خدمات مربوط به دانلود فایل گرافیکی در اختیار دارد.

5/5 - (1 امتیاز) ممنون از امتیاز شما

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *