طراحی گرافیکی چیست و دلایل اهمیت آن

طراحی گرافیکی چیست؟

این روزها طراحی گرافیک حرفه‌ای بسیار محبوب است. بر اساس تعریف موسسه هنرهای گرافیک آمریکا (AIGA)، طراحی گرافیک «هنر و مهارت برنامه‌ریزی، خلق و طراحی ایده‌ها و تجربیات با استفاده از محتوای بصری و متنی» تعریف شده است. به عبارت دیگر، طراحی گرافیک ایده‌ها و پیام‌ها را به روشی بصری و زیبا به بیننده انتقال می‌دهد. این تصاویر می‌تواند به سادگی یک لوگوی کسب و کار، یا به پیچیدگی طرح بندی صفحات در یک وب سایت باشد.

طراحی گرافیک و انواع آن

گرافیست مشهور، الکساندروس کلوفتوس، هنگامی که از طراحان خواسته شد تا در مورد تعریف طراحی گرافیک توضیح بیشتری بدهند، می‌گوید: «طراحی گرافیک عناصر گرافیکی و متنی را می‌گیرد و آنها را در انواع رسانه‌ها پیاده‌سازی می‌کند. این امر به تولیدکننده کمک می‌کند تا با مصرف‌کننده ارتباط برقرار کند و در نتیجه، پیام  یک پروژه، رویداد، کمپین یا محصول منتقل می‌شود.»

طراحی گرافیک می‌تواند در مواردی نظیر توسعه شرکت‌ها و تبلیغ و فروش محصولات استفاده شود.  همچنین طراحی گرافیک در ساخت وب سایت اهمیتی ویژه دارد. وب سایت‌ها از طراحی گرافیک برای انتقال اطلاعات پیچیده به روشی قابل هضم از طریق ساخت اینفوگرافیک‌ها و سایر موارد استفاده می‌کنند.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که اگرچه بسیاری از پروژه‌های طراحی گرافیک دارای اهداف تجاری مانند تبلیغات و لوگو هستند، اما در زمینه‌های دیگر نیز استفاده می‌شود و طراحی گرافیک به‌عنوان وسیله‌ای برای بیان هنر نیز خلق می‌شود.

در این مقاله به بررسی تمام آنچه که برای پاسخ به سوال " طراحی گرافیکی چیست " نیاز است، پرداخته‌ایم. تا انتها همراه ما باشید.

مبانی طرح های گرافیکی چیست؟

برای درک بهتر مفهوم "طراحی گرافیکی چیست"، آگاهی از عناصر و اصولی که این نوع از طراحی را تشکیل می‌دهند، مهم است. در طراحی گرافیک؛ عناصر در ارتباط یا تضاد با یکدیگر برای ایجاد طرح‌های بصری قابل توجه و تأثیرگذار استفاده می‌شوند.

این عناصر عبارتند از:

 • رنگ
 • فرم
 • خط
 • شکل
 • اندازه
 • فضا
 • بافت

علاوه بر این، طراحان گرافیک به اصول طراحی پایبند هستند. این اصول، در واقع مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها است که به یک طراحی کمک می‌کند تا ترکیب‌بندی مؤثری را بدست آورد. اصول اولیه به ایجاد تعادل و ثبات کار طراحی کمک می‌کند و دانستن آن برای پاسخ به سوال " طراحی گرافیکی چیست " بسیار اهمیت دارد.

اصول طراحی گرافیک شامل موارد زیر است:

 • تعادل
 • تضاد
 • تاکید
 • جنبش
 • تناسب
 • ریتم

این ضرب‌المثل قدیمی را شنیده‌اید که «قوانین باید شکسته شوند» که مطمئناً در رابطه با طراحی گرافیک می‌تواند درست به نظر برسد. اما یک گرافیست خوب باید قبل از تصمیم گیری آگاهانه برای شکستن این اصول، ابتدا این اصول را درک کند.

مبانی طراحی گرافیکی چیست؟

انواع طراحی گرافیک

پس از اینکه به سوال " طراحی گرافیکی چیست " پاسخ داده شد، نوبت به شناخت بیشتر این حرفه می‌رسد. همانطور که قبلاً ذکر شد، هیچ معنای واحدی از طراحی گرافیک وجود ندارد. طراحی گرافیک از زمینه‌ها و تخصص‌های زیادی نظیر چاپ و طراحی وب، انیمیشن و گرافیک متحرک تشکیل شده است. طراحی گرافیک فرصت‌ها و گزینه‌هایی را برای همه افراد با هر نوع سلیقه‌ای ارائه می‌دهد.

اگر 30 سال پیش از شخصی می‌پرسیدید که طراحی گرافیک را تعریف کند، پاسخ او احتمالاً روی نمونه‌های مربوط به چاپ مانند مجلات، پوسترهای فیلم و تبلیغات متمرکز می‌شد. اما امروزه ما در عصر پیشرفت تکنولوژی زندگی می کنیم و در این عصر دیجیتالی فعالیت‌ها در زمینه طراحی گرافیک متقاضیان زیادی دارد و متنوع‌تر شده است.

برخی از برجسته‌ترین نمونه‌های طراحی گرافیک مدرن از پیشرفت‌های فناوری سرچشمه می‌گیرند. در اینجا به بررسی برخی از انواع آن پرداخته‌ایم و شامل موارد زیر است:

 • طراحی سایت؛ شامل ایجاد صفحات وب جذاب و شهودی برای کاربران است و خود شامل طرح کلی، طرح رنگ و راهبری (نویگیشن) می‌شود.
 • طراحی تجربه کاربری (User experience (UX) design)؛ این نوع از طراحی گرافیک بر حصول اطمینان از دسترسی آسان و رضایت‌بخش بودن یک وب‌سایت یا اپلیکیشن متمرکز است. این طراحان بر ارزش، قابلیت استفاده، پذیرش و مطلوبیت خروجی کار تاکید ویژه دارند.
 • طراحی موشن گرافیک یا انیمیشن (Motion graphics design or animation)؛ این نوع از طراحی گرافیک، عناصر بصری را از طریق جلوه‌های ویژه، نمایش‌های تلویزیونی، بازی‌های ویدیویی و فیلم‌ها زنده می‌کند.

مشاغل متداول طراحی گرافیکی

پیشرفت تکنولوژی، زمینه‌ساز ایجاد شغل‌ها و تخصص‌های زیادی در رابطه با طراحی گرافیک شده است. این تکامل و پیشرفت‌ها، چشم انداز حرفه‌ای در این زمینه را تغییر داده است.

تقاضا برای طراحان گرافیک «مرسوم» که عمدتاً برای ناشران چاپی کار می‌کنند، به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است، اما این همه داستان را نشان نمی‌دهد. طبق دفتر آمار کار (BLS) پیش‌بینی می‌شود که استخدام طراحان گرافیک در خدمات طراحی سیستم‌های رایانه‌ای تا سال 2028 تا 24 درصد رشد کند. بیشتر این تقاضا به دلیل افزایش نیاز روز افزون کسب‌وکارها و سازمان‌ها به گرافیک و تصاویر دیجیتال خواهد بود.

بنابراین، با توجه به آنچه که گفته شد، سوال این است که عناوین شغلی رایج در زمینه طراحی گرافیکی چیست؟ ما بیش از 30000 آگهی شغلی را که برای دریافت مدرک طراحی گرافیک فراخوان می‌کردند، در سال گذشته تجزیه و تحلیل کردیم. داده‌ها به ما کمک کردند تا رایج‌ترین عناوین شغلی را تعیین کنیم که شامل موارد زیر است:

 • گرافیست
 • طراح تجربه کاربری (UX)
 • طراح وب سایت
 • مدیر هنری
 • مدیر خلاقیت

همانطور که می‌بینید، هنگامی که در زمینه طراحی گرافیک آموزش ببینید و مهارت کسب کنید، چندین گزینه شغلی برای شما ایجاد خواهد شد. در این صورت شما این فرصت را به دست خواهید آورد که حرفه خود را مطابق با مهارت ها و علایق شخصی خود تامین کنید.

ابزارهای محبوب طراحی گرافیک

اکنون که می‌دانید چه انواعی از مشاغل و تخصص‌ها در زمینه طراحی گرافیک وجود دارد، پاسخ به این سوال که ابزارهای مفید طراحی گرافیکی چیست؟ ضروری است. یکی از ابتدایی‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ابزارهایی که طراحان استفاده می‌کنند، دفتر طراحی است. طراحان گرافیک معمولا قبل از اینکه برای تکمیل فرآیند به رایانه مراجعه کنند، ایده‌های اولیه خود را بر روی کاغذ ترسیم می‌کنند.

همانطور که گفته شد، کامپیوترها و نرم افزارهای طراحی در دنیای دیجیتال امروزی ضروری هستند. نوع کامپیوتری که شما نیاز دارید بر اساس اولویت و بودجه مالی است، اما وقتی صحبت از نرم افزار به میان می‌آید، محصولات Adobe مانند Photoshop، Illustrator و InDesign پایه‌های اصلی دنیای طراحی گرافیک هستند؛ البته این این روزها نرم افزار Figma هم به جمع برنامه های محبوب طراحان گرافیک اضافه شده است😉.

در نهایت، ایده‌ها و الهامات همان چیزی است که یک گرافیست بیشتر به آن نیاز دارد. چاد بیرن‌باوم، یکی از بنیان‌گذاران داکپین دیزاین، توضیح می‌دهد: «شما باید یک مفهوم مستحکم داشته باشید که پایه و اساس طراحی و ارتباطات شما باشد. این مفهوم و ایده باید ابتدا روی کاغذ کشیده شود و سپس کامپیوتر باید به عنوان ابزاری برای زنده کردن ایده شما، مورد استفاده قرار گیرد.»

طراحی گرافیکی چیست؟

سخن آخر

دانلود فایل گرافیک یکی از دغدغه های اصلی برای گرافیست‌های مبتدی تا حرفه‌ای است. تیم حرفه‌ای تمیتو ارائه دهنده انواع فایل‌های تخصصی گرافیکی می‌باشد. با مراجعه به سایت تمیتو می‌توانید به راحتی فایل مورد نیاز خود را تهیه نمایید و از ساخت انواع طرح‌های گرافیکی لذت ببرید.

5/5 - (2 امتیاز) ممنون از امتیاز شما

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *